PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=592731}

Malowany ptak

Nabarvené ptáče
6,4 2 712
ocen
6,4 10 1 2712
6,3 16
ocen krytyków
Malowany ptak
powrót do forum filmu Malowany ptak

W 1982 r. – po dwóch latach dziennikarskiego śledztwa – tygodnik „The Village Voice" publikuje tekst „Tainted Words”. „Zbrukane słowa” to długi reportaż o tym, że Kosiński jest kłamcą. Po pierwsze wojnę przeżył we wsi Dąbrowa w rodzinie katolickiej, która ani go nie torturowała, ani nie zadenuncjowała (w 1996 r. biograf James Park Sloan odkryje, że cała rodzina Kosińskich przeżyła wojnę w tym samym miejscu, nie było więc mowy o błąkaniu się sieroty od wsi do wsi). Po drugie „Malowanego ptaka” prawdopodobnie napisał po polsku, a potem ktoś, czyjego nazwiska Kosiński nie raczył podać, przetłumaczył na angielski. Po trzecie pewne opisy obyczajów wiejskich mógł czerpać z Reymonta i polskich opracowań socjologicznych. Po czwarte – „Wystarczy być” to plagiat „Kariery Nikodema Dyzmy”. Po piąte wreszcie – jego „pisanie” to zamykanie się na długie tygodnie w hotelu z redaktorami wynajętymi przez wydawnictwa, którzy pisali jego książki. Redaktor Faith Sale, która pracowała przy książce „Randka w ciemno”, mówiła: – Poprawialiśmy słowo po słowie, zdanie po zdaniu, scena po scenie. Ale przecież ton, pomysł, wyobraźnia i wrażliwość były jego. "Wprost", 20 X 2010
Amen.

ocenił(a) film na 10
Krzypur

Aha, czyli jak nawet sam Kosińskie tego nie doznał, to wg ciebie znaczy że tak w ogóle nie było, co?

ocenił(a) film na 1
winopiotr

Zastanowiłeś się dobrze przed zadaniem tego pytania?

ocenił(a) film na 10
Krzypur

Czego tutaj nie rozumiesz. Popróbuj, może sie uda. 

ocenił(a) film na 1
winopiotr

Niestety, nie uda się. Inaczej - wolę zwierzęta od niektórych ludzi.

ocenił(a) film na 10
Krzypur

To tak jak ja.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 1
winopiotr

Czy ty czasem nie masz inicjałów P.K.?

ocenił(a) film na 1
winopiotr

No dobra, chłopie, na chwilę zakopmy topór wojenny. Mam podejrzenie kim mógłbyś być. Znałem tego kogoś osobiście, ale ostatnimi laty z nim nie rozmawiałem. To że ten ktoś to ty, to marniutkie szanse (właściwie jedna na milion), ale muszę się upewnić. Więc pytam. Czy twoje inicjały (począwszy od imienia do nazwiska) to: P. K.?

ocenił(a) film na 1
Shadow_dawnego_ggggggg

Pomyłka? Nie widzę ziemi, nie widzę topora - jeśli to post do mnie. Dodatek specjalny - moje inicjały to K. K.

ocenił(a) film na 1
Krzypur

Nie, nie, nie było. To było do tego ,,winopiotra". Jeśli przypadkiem do Ciebie trafiło to przepraszam.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 1
Shadow_dawnego_ggggggg

Zdaje się, że w ogóle. A przecież to jest jasne i udowodnione (także w oparciu o książkę "Czarny ptasior"), że Kosiński, żeby zaistnieć na salonach USraelowskich, kłamał jak najęty (i jako najęty!), a kłamstwa te puszczał w świat jako obrazy przeżyte. Facet od wina pisze natomiast, że nawet jak to nie jest prawdą, to to jest prawdą, albowiem tak mogło być, a jak mogło tak być, to na pewno było. Niestety, są myśliciele.

ocenił(a) film na 1
Krzypur

A wiesz jak jest PO po rumuńsku? Ale chichot historii.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones